VersaTube 12x12x8 Metal Loafing Shed Run-In Shelter Kit (VTLS121208)
FREE Shipping Nationwide!
Select From 3 Colors!
FREE Anchors Included!
*Coupon* VERSA100
*Ships in 1-2 weeks
VTLS121208
or
Availability:
Add Recommended Accessories:
Free Shipping No Tax
Wishlist
Customer Reviews
Features:
  • Heavy-duty steel construction for superior strength and durability
  • Resistant to fire, termites, rot, and harsh weather
  • Summit-style roof with vertical sheet metal application for efficient runoff
  • Includes roof purlins and side girts for complete framing support
  • Pre-cut components for simplified installation
  • Patented Slip-Fit™ frame connections for faster assembly
  • Ideal for protecting livestock, horses, or farm animals year-round
Specifications:
  • Size: 12' W x 12' L x 8' H
  • Style: Summit Style Open-Front Loafing Shed
  • Usage: Livestock Shelter, Feed Storage, Equipment Cover, Metal Animal Shelter, Run-in Shelter
  • Frame: 2" x 3" 14 & 15 Gauge Galvanized American Steel
  • Roof: 29-Gauge Vertical Sheet Metal Panels (3:12 Pitch)
  • Height Measurements: 8' Sidewall Height / 9'6" Peak Height
  • Sheet Metal Roof Coverage: Vertical Roof, Sides, and Back (No Interior Kick Panels)
  • Frame Measurements: 12'2" Actual Frame Length / 6' On-Center Spacing
  • Snow Load Rating: Up to 49.6 PSF
  • Wind Rating: Up to 125 MPH
  • Weight: 909.455 lbs
  • Delivered Pallet Size: 40" W x 120" L x 12" H